Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct miliónů kilometrů od komety Tempel 1

Uznání: U. Md., JPL-Caltech, NASA

Kosmická sonda Deep Impact pokračuje v přibližování ke kometě Tempel 1, která má zhruba velikost Manhattanu. Začátkem dne 3. července (EDT, východoamerického letního času) se sonda Deep Impact rozdělí na dvě jednotlivé automatické kosmické sondy, jedna se nazývá Flyby (Průlet) a druhá Impactor. V následujících 24 hodinách jak Flyby, tak Impactor zapálí raketové motory a udělají složité manévry, aby se připravily na plánovanou srážku Impactoru s kometou Tempel 1. Pokud vše půjde podle plánu, tak 4.července (1:52 am EDT, t.j. 7:52 SELČ) 370 kilogramový Impactor zasáhne povrch komety Tempel 1 rychlostí přes 14 000 kilometrů za hodinu. Impactor se pokusí přibližující se kometu fotografovat až do okamžiku srážky, zatímco Flyby bude fotografovat důsledky srážky. Snímek nahoře byl pořízen 19. června ze vzdálenosti asi 13 miliónů kilometrů a byl využit pro identifikaci jádra komety uvnitř difuzní komy. Vzdálený tichý kosmický balet budou pečlivě sledovat dalekohledy kolem zeměkoule, včetně Hubblova kosmického dalekohledu. Výsledky mohou poskytnout důležité informace o struktuře komet a ranné historii naší sluneční soustavy.

Štítky: Deep impact, Comet tempel 1, Approach


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »