Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Rich Richins

Analema je křivka tvaru osmičky, kterou obdržíte zaznamenáváním polohy Slunce ve stejnou dobu každý den po celý rok. Zato trik v zobrazení analemy Měsíce spočívá v pochopení, že v průměru se Měsíc každý den vrací do stejné polohy na obloze o 51 minut později. A tak, pokud budete Měsíc fotografovat v následujících dnech vždy o 51 minut později, tak během lunace, neboli lunárního měsíce, vytvoří stopu analemě podobné křivky, tak jak se poloha Měsíce, vzhledem ke sklonu a eliptické dráze pohybuje kolem průměrné polohy. Pro tento výtečný příklad lunární analemy si astronom Rich Richins vybral lunární měsíc obsahující letošní letní slunovrat. Nejjižnější měsíční úplněk vychází vpravo dole nad Organ Mountains v jižním Novém Mexiku v USA, přičemž fáze novu je vlevo nahoře. Mnohonásobné expozice vyžadovaly určitou digitální manipulaci, zvláště aby bylo možné vložit fáze tenkého srpku na denní obloze.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Lunace, New moon, Analemma, Phase, Lunar analemma


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »