Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaurus A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A obklopuje fantastická směs mladých horkých hvězdokup, obřích zářících plynných mračen a vnořených tmavých prachových pásů. Tato mozaika snímků z Hubblova kosmického dalekohledu pořízená v modré, zelené a červené barvě byla zpracována do snímku tohoto kosmického víru v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubbla také ukazují, že ve středu tohoto dění se skrývá něco, co se zdá být disky hmoty, která po spirále padá do černé díry miliardkrát hmotnější jak Slunce! Samotná galaxie Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou galaxií a zbytek trosek stále pohlcuje černá díra. Astronomové věří, že takové černé díry jsou centrálními motory, které generují rádiové, rentgenové a gama záření produkované zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Protože aktivní galaxie Centaurus A je blízko, pouhých 10 miliónů světelných let, tak je poměrně pohodlnou laboratoří pro výzkum těchto silných zdrojů energie.

Štítky: Aktivní galaxie, Centaurus A, Center


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »