Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v 47 Tuc

Uznání: C.Heinke (Northwestern U.) et al. CXC, NASA

Snímky ve viditelném světle ukazují, že centrální oblasti kulové hvězdokupy 47 Tucanae jsou přeplněny hvězdami vzdálenými od sebe méně jak desetinu světelného roku. Tento rentgenový pohled na střed 47 Tuc ve falešných barvách z observatoře Chandra též ukazuje, že kupa je dobrým sousedstvím pro rentgenové hvězdy, z nich mnohé jsou "normálními" hvězdami, které obíhají spolu s extrémě hustými neutronovými hvězdami, tedy s hvězdami o hmotnosti Slunce, ale s průměrem ostrova Manhattan. Jeden z nejpozoruhodnějších binárních systémů je katalogizován jako 47 Tuc W a je to jasný zdroj u středu tohoto snímku. Systém se skládá z hvězdy o nízké hmotnosti a z neutronové hvězdy, která se otáčí jednou za 2,35 milisekundy. Takové neutronové hvězdy znají radioastronomové jako milisekundové pulsary a předpokládají, že je k této rychlé rotaci pohání materiál, který na tuto hustou složku dopadá z normální hvězdy. Rentgenová pozorování systému systému 47 Tuc W opravdu spojila tento pozorovaný mechanismus urychlování rotace, ke kterému dochází i v dalších rentgenových binárních hvězdách, s rychle rotujícími milisekundovými pulsary.

Štítky: Binary star, Kulová hvězdokupa, Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda, 47 Tucanae


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »