Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0103 72.6: Přísun kyslíku

Uznání: S.Park, D. Burrows (PSU) et al., Chandra Observatory, NASA

Výbuch supernovy, nevyhnutelný a okázalý zánik hmotné hvězdy, vrhá zpátky do prostoru trosky obohacené těžkými prvky, které vznikly v jejím hvězdném jádru. Tyto prvky budoucích hvězd a planet jsou také nezbytné pro život. Na rentgenovém snímku ve falešných barvách je právě zde vidět, že zbytek supernovy SNR 0103-72.6 je právě takovým rozpínajícím se mračnem trosek v sousední galaxii Malý Magelanův mrak. Ze změřené velikosti vnějšího expandujícího prstence rázem zahřátého plynu - kolem 150 světelných let - se dá soudit, že původní exploze supernovy dosáhla Zemi asi před 10 000 lety. Doposud byly už identifikovány stovky zbytků supernov, které se považují za jakési astronomické laboratoře pro studium cyklu syntézy a obohacení prvky, ale rentgenové údaje také ukazují, že horký plyn ve středu zbytku této supernovy je výjmečně bohatý na neon a kyslík.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky, Nucleosynthesis, Small magellanic cloud


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »