Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jednoramenná spirální galaxie NGC 4725

Uznání: R. Kennicutt (Univ. Arizona), SINGS Team, JPL-Caltech, NASA

Většina spirálních galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy má dvě nebo více spirálních ramen, ovšem pekuliární galaxie NGC 4725 má jen jedno. Na tomto infračerveném snímku ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu je galaktická solo spira mirabilis vidět červeně, což zvýrazňuje emisi z prachových mračen zahřívaných nově zrozenými hvězdami. Světlo modré barvy pochází z populace starých hvězd v NGC 4725. Tato galaxie má více jak 100 tisíc světelných let a nachází se 41 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices). Počítačové simulace vzniku jediného spirálního ramena ukazují, že ta se mohou vzhledem k celkové rotaci buď odvíjet nebo zavíjet.

Štítky: Spirální galaxie, Infračervený, Spiral arm, Ngc 4725


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »