Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae ze SALT

Uznání: South African Astronomical Observatory

Hvězdy přicházejí po svazcích. Z více jak 200 kulových hvězdokup, které obíhají střed naší Mléčné dráhy je 47 Tucanae po Omega Centauri druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. Někteří lidé ji důvěrně znají také jako 47 Tuc nebo NGC 104 a je vidět pouze z jižní polokoule Země. Proto to byl vhodný cíl pro pozorování s prvním světlem nového obřího jihoafrického 10 m dalekohledu SALT (South African Large Telescope) minulý týden. Výsledný obrázek je vidět nahoře. Světlu to k nám z 47 Tuc v Malém Magelanově mračnu v souhvězdí Tukana (Tucana) trvá asi 20 000 let. Dynamika hvězd poblíž centra 47 Tuc není doposud dobře prostudována, zvláště proč je tam tak málo binárních soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »