Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Stefan Seip

V pondělí zmizela část Slunce. Chybějící část ale v žádném případě nebyla důvodem pro znepokojení, to se jen do cesty dočasně postavil Měsíc. Tato událost nebyla pro většinu nadšených pozemských pozorovatelů oblohy úplným zatměním Slunce, ale přinejlepší byla prstencovým zatměním, kde většinu Slunce zakrýval Měsíc. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti k Měsíci při tomto postavení Země-Měsíc-Slunce neměl Měsíc dostatečně velký úhlový průměr, aby mohl zakrýt celé Slunce. Ti, kteří sluneční zatmění mohli pozorovat v úzké dráze vedoucí přes Španělsko a Afriku, měli ovšem štěstí, že mohli uvidět vytoužený prstenec ohně, tedy tmavý Měsíc zcela obkroužený jasným světlem vzdáleného Slunce. Na snímku nahoře je ohnivý prstenec ve vysokém rozlišení zachycený před dvěma dny ze Španělska. Výsledný obrázek ukazuje podrobnosti granulárního slunečního povrchu stejně jako mnoha protuberancí kolem Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Prominences


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »