Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v Madridu

Uznání a copyright: Peter den Hartog

Zdá se, že mnoho lidí, kteří se ve španělském Madridu těšili ze slunečného říjnového rána, dostalo nápad na procházku parkem. A ovšem 3. října přibyla další atrakce - Měsíc, který je zde vidět v siluetě při prstencovém zatmění Slunce. Tato posloupnost vínásobných expozic sleduje postup zatmění od madridského památníku krále Alfonsa XII. v příjemném parku Parque del Buen Retiro. Slunce na tomto obrázku vyšlo vlevo a pohybovalo se nahoru a doprava, prstencová fáze je zhruba uprostřed. Přes Madrid vedla centrální dráha stínu, ale částečné zatmění bylo viditelné ve velké oblasti Evropy, Afriky a západní Asie. Pozorovatelé Slunce se v tomto hlavním městě těšili z prstencové fáze zatmění asi čtyři minuty.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Madrid


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »