Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v Madridu

Uznání a copyright: Peter den Hartog

Zdá se, že mnoho lidí, kteří se ve španělském Madridu těšili ze slunečného říjnového rána, dostalo nápad na procházku parkem. A ovšem 3. října přibyla další atrakce - Měsíc, který je zde vidět v siluetě při prstencovém zatmění Slunce. Tato posloupnost vínásobných expozic sleduje postup zatmění od madridského památníku krále Alfonsa XII. v příjemném parku Parque del Buen Retiro. Slunce na tomto obrázku vyšlo vlevo a pohybovalo se nahoru a doprava, prstencová fáze je zhruba uprostřed. Přes Madrid vedla centrální dráha stínu, ale částečné zatmění bylo viditelné ve velké oblasti Evropy, Afriky a západní Asie. Pozorovatelé Slunce se v tomto hlavním městě těšili z prstencové fáze zatmění asi čtyři minuty.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Madrid


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »