Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Košile se zatměním

Uznání a copyright: Philippe Haake

Každý se pochopitelně stará o to, co si vzít na sebe při slunečním zatmění. Nemějte ale obavy, příroda spolupracuje a promítá obrazy zatmění, takže mnoho viditelných povrchů, včetně oblečení zdobí zrovna ve správný čas módní a vkusné vzory. Malé mezery mezi listy na stromech běžně působí jako dírkové komory a vytvářejí mnohonásobné obrazy zatmění. Když byl astronom Philippe Haake 3. října v Madridu pozorovat prstencové zatmění Slunce, tak potkal přítele, který měl další inspiraci. Výsledkem je tento vzor obrazů na 'košili se zatměním' přes mřížku malých dírek v kuchyňském cedníku.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Pinhole image


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »