Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: Rainer Schödel (MPE) et al., NAOS-CONICA, ESO

Ve středu naší Mléčné dráhy se nachází černá díra o hmotnosti více jak 2 milióny Sluncí. Toto kdysi kontraverzní tvrzení, tento ohromující závěr je nyní zdánlivě nevyhnutelný a je založen na pozorováních hvězd, které obíhají velice blízko galaktického středu. Za použití velmi velkých dalekohledů observatoře Paranal a důmyslné infračervené kamery astronomové trpělivě sledovali dráhu určité hvězdy označené S2, když se přiblížila až na asi 17 světelných hodin ke středu Mléčné dráhy (asi trojnásobek poloměru dráhy Pluta). Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že S2 se pohybuje pod vlivem ohromné gravitace neviděného objektu, který musí být extrémně kompaktní, tedy superhmotná černá díra. Tento hloubkový snímek v blízkém infračerveném světle ukazuje přeplněné dva vnitřní světelné roky naší Mléčné dráhy s šipkou, která vyznačuje přesnou polohu galaktického středu. Schopnost sledovat hvězdy tak blízko galaktického středu umožňuje přesně měřit hmotnost černé díry a možná dokonce i bezprecedentní test Einsteinovy teorie gravitace, jelikož astronomové pozorují hvězdu, která obíhá superhmotnou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Milky Way Galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »