Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna podrobně

Uznání: Vacuum Tower Telescope, NSO, NOAO

Proč by měla být malá část slunečního povrchu trochu tmavší? Nahoře je vidět podrobný obrázek sluneční skvrny, propadnutí na povrchu Slunce, které je o něco chladnější a méně zářivější jak zbytek Slunce. Tuto chladnou oblast vytváří komplexní magnetické pole Slunce a to potlačováním vstupu horkého materiálu do skvrny. Sluneční skvrny mohou být větší jak Země a typicky trvají jenom někok dní. Tento snímek s vysokým rozlišením také jasně ukazuje, že sluneční povrch je bublajím mořem oddělených buněk horkého plynu. Tyto buňky jsou známé jako granule. Sluneční granule měří asi 1000 kilometrů a trvají asi 10 minut. Poté mnoho granulí končí výbuchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »