Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Jižní galaxie Větrník z VLT

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

M83 je jednou z nejbližších a nejjasnějších spirálních galaxií na obloze. Je vidět už triedrem v souhvězdí Hydry a její majestátní spirální ramena jí dala její název Jižní větrník. Přestože tato galaxie byla objevena už před 250 lety, tak teprve mnohem později se zjistilo, že M83 není nedaleké mračno plynu, ale spirální galaxie s příčkou, dosti podobná naší vlastní Mléčné dráze. M83 zobrazená nahoře na fotografii z Velmi velkého dalekohledu je významným členem skupiny galaxií, do které patří Centaurus A a NGC 5253, a které se nacházejí asi 15 miliónů světelných let daleko. V M83 bylo doposud zaznamenáno několik výbuchů supernov. Ve středu M83 byl objeven spletitý dvojitý cirkumnukleární prstenec.

Štítky: Spirální galaxie, M83, Pinwheel


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »