Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý plyn v galaxii LMC

Uznání: C. Smith, S. Points, the MCELS Team and NOAO/AURA/NSF

Co se děje uvnitř galaxie? Pro odpověď na tuto otázku astronomové z týmu přehlídky emisních čar Magellanových mračen (Magellanic Cloud Emission Line Survey) zobrazili naši sousední galaxii LMC do úžasných podrobností a zvýraznili velmi specifické barvy světla vyzařovaného zářícím plynem. Výslednou mozaiku nahoře tvoří více jak 1500 snímků Velkého Magellanova mračna (LMC) a po kliknutí na ni dostanete ještě podrobnější obrázek. Barvy zvýrazněné na mozaice představují světlo emitované vodíkem (červené), kyslíkem (zelené) a sírou (žluté), přičemž bylo odečtěno světlo jednotlivých hvězd. Mozaika ukazuje, že LMC je opravdu rušným a bouřlivým místem. Na obrázku nahoře je vidět mnoho malých planetárních mlhovin vytvářených nízkohmotnými hvězdami, velkých emisních mlhovin z okolního mezihvězdného plynu rozžíhaného hmotnými hvězdami a obrovskými plynovými zbytky supernov odvrhovanými výbuchy hmotných hvězd. Rozsáhlá propojená vlákna jsou většinou zbytky supernov. Galaxie LMC je na jižní polokouli dobře vidět i neozbrojeným zrakem, měří asi 15 000 světelných let a leží ve vzdálenosti pouhých 180 000 světelných let.

Štítky: Plyn, Large magellanic cloud, Emission lines


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »