Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka a polární záře na Islandu

Uznání: Sigurdur H. Stefnisson

Někdy vzplanou nebesa i Země. Sopka Hekla na Islandu vybuchla v roce 1991 ve stejnou dobu, kdy byly zrovna nad hlavami vidět polární záře. Hekla, která je jednou z nejslavnějších sopek na světě, vybuchla v minulém tisíciletí přinejmenším 20 krát a někdy způsobila velkou destrukci. Poslední erupce nastala před pouhými šesti lety, ale způsobila jen malé škody. Zelený aurorální pás se příhodně nacházel asi 100 kilometrů nad tryskající lávou. Je Země ve sluneční soustavě jedinou planetou jak s polárními zářemi, tak se sopkami?

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »