Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy a rázová vlna

Uznání: Chandra: NASA / CXC / GSFC, U.Hwang et al.; ROSAT: NASA/GSFC/S.Snowden et al.

Hmotné hvězdy končí svůj život jako supernovy a při výbuchu odvrhují svoje vnější vrstvy zpátky do mezihvězdného prostoru. Impozantní smrtící explozi vyvolává zhroucení neudržitelně hustého hvězdného jádra. Na obrázku je rozpínající se zbytek supernovy Puppis A, jeden z nejjasnějších zdrojů na rentgenové obloze. Nyní má průměr asi 10 světelných let a světlo z původní exploze poprvé dospělo na Zemi před několika tisíci lety. Vložený snímek pořízený rentgenovými kamerami observatoře Chandra ukazuje výrazné podrobnosti silné rázové vlny, která rozráží mezihvězdné mračno, když postupuje už dříve existujícím materiálem. Větší políčko z družice ROSAT u středu zbytků zachycuje bodový rentgenový zdroj. Tímto zdrojem je mladá neutronová hvězda, zbytek zhrouceného jádra hvězdy vymrštěného explozí, které se pohybuje pryč rychlostí asi 1000 kilometrů za sekundu.

Štítky: Supernova, Rázová vlna, Zbytek supernovy, Puppis a


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »