Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 060218: Záhadná transienta

Uznání: SDSS Collaboration, Swift Collaboration, Sloan Foundation, NSF, NASA

Co je to? Na malém kousku oblohy v souhvězdí Berana (Aries) se něco stalo a dalekohledy kolem celé zeměkoule sledují neobvyklou transientu, která se den ze dne mění. Nikdo si není jistý, co se stane příště. Celá ta kosmická záhada začala 18. února, když družice Země Swift zaznamenala neobvyklou transientu, jak slabě září v gama paprscích. Objekt má označení GRB 060218, je to typ GRB (gamma ray burst), ale jeho změny jasnosti jsou velice neobvyklé. Od detekce GRB 060218 bylo zjištěno, že vyzařuje světlo napříč celým elektromagnetickým spektrem, včetně rádiových vln a viditelného světla. Na obrázku nahoře je jednak vlevo snímek pole s GRB 060218 ze Sloanovy digitální přehlídky oblohy (Sloan Digital Sky Survey - SDSS) daleko před detekcí družicí Swift a vpravo je stejné pole zachycené ultrafialovým dalekohledem na družici Swift po detekci. Ve středu pravého snímku je vidět oddball GRB. Následná pozorování nalezla u této transienty rudý posuv z=0.033, což odpovídá vzdálenosti pouhých 440 miliónů světelných let, ve srovnání s typickými GRB relativně blízko. To, zda GRB 060218 představuje nový typ gama vzplanutí, nový typ supernov nebo neobvyklou spojku mezi GRB a supernovami, se rázem stalo předmětem výzkumu.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 060218, Transient


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »