Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Je vidět neočekávaná kometa Pojmanski

Uznání a copyright: Chris Schur

Už jste někdy viděli kometu? Kometa dost jasná, aby ji bylo možné uvidět i pouhým okem, se objevuje jenom jednou za několik let. A právě nyní se nově objevená kometa nečekaně zjasnila natolik, že je vidět jako slabá šmouha pro severní pozorovatele i neozbrojeným okem na východní ranní obloze těsně před východem. Triedr ale pomůže. Kometa Pojmanski oficiálně označená C/2006 A1 byla objevena v lednu a nyní předvádí tyrkysový ohon v délce několika měsíčních úplňků. Iontový ohon komety Pojmanski vzniká díky plynovým částicím vyvrhovaných z komety, které směrem od Slunce odtlačuje sluneční vítr, stejný vítr, který ionizuje plyn v ohonu a způsobuje jeho modrý nádech. Na snímku nahoře je vidět, jak kometa Pojmanski vypadala minulý týden, ale nyní začala slábnou, jelikož se na své dráze kolem Slunce vzdaluje od Země.

Štítky: Kometa, Ohon, Comet pojmanski


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Orel, Pegas, Delfín, Had, Vodnář, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »