Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta a Klíčová dírka v mlhovině Carina

Uznnání a copyright: Brad Moore

Na tomto barvité podrobném pohledu na slavnou hvězdotvornou oblast na jižní obloze, mlhovinu Carina (NGC 3372), je jih nahoře. Snímek pokrývá oblast kolem prašné mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324) ve středu snímku a zabírá asi 40 světelných let uvnitř větší mlhoviny Carina v odhadované vzdálenosti 7500 světelných let. Podobně jako severnější mlhovina Orion, tak i jasná mlhovina Carina je snadno vidět i pouhým okem. Ale výrazné barvy na tomto teleskopickém snímku jsou barvy namapované na základě tří expozic úzkopásmovými filtry, z nichž každý je určen k zaznamenání světla vyzařovaného specifickými atomy v plynné mlhovině. Síra je modrá, vodík zelený a kyslík červený. Mlhovina Carina je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně záhadné proměnné Eta Carinae, což je hvězda s více jak 100 krát větší hmotností jak Slunce. Difračními paprsky zvýrazněná Eta je hned nahoru doprava (východně) od Klíčové dírky.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Ngc3324, Ngc3372


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »