Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Tureckem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Některé záběry úplného zatmění Slunce z minulého týdne byly lepší jak jiné. Jeden nádherný pohled se naskytnul nad horou Adrasan (u města Antalya) v Turecku a zachytil ho zručný astrofotograf Stefan Seip. Digitální mozaika nahoře ukazuje Měsíc v několika fázích, tak jak se pohyboval mezi Zemí a Sluncem. Při prostředním snímku bylo viditelné úplné zatmění Slunce, Měsíc úplně zakrýval Slunce, okolí potemnělo a byla viditelná skvostná sluneční korona. Popředí obrázku bylo zachyceno ze stejného místa při slunečním světle. Příští úplné zatmění Slunce nastane v srpnu 2008 a bude vidět z části Severní Ameriky, Evropy a Asie.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Turkey


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »