Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Tureckem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Některé záběry úplného zatmění Slunce z minulého týdne byly lepší jak jiné. Jeden nádherný pohled se naskytnul nad horou Adrasan (u města Antalya) v Turecku a zachytil ho zručný astrofotograf Stefan Seip. Digitální mozaika nahoře ukazuje Měsíc v několika fázích, tak jak se pohyboval mezi Zemí a Sluncem. Při prostředním snímku bylo viditelné úplné zatmění Slunce, Měsíc úplně zakrýval Slunce, okolí potemnělo a byla viditelná skvostná sluneční korona. Popředí obrázku bylo zachyceno ze stejného místa při slunečním světle. Příští úplné zatmění Slunce nastane v srpnu 2008 a bude vidět z části Severní Ameriky, Evropy a Asie.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Turkey


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »