Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Utahem

Uznání a copyright: Doug Wilson

Už jste někdy viděli halo kolem Slunce? Tento docela běžný pohled nastává, když vysoká řídká mračna s milióny droboučkých ledových krystalků pokrývají velkou část oblohy. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. A protože většina krystalů se podobá šestihranu, tak světlo, které vstupuje do čela krystalu a vystupuje na opačné straně, se láme pod úhlem 22°, což odpovídá poloměru slunečního hala. V noci může být vidět podobné měsíční halo. Tento obrázek byl pořízen v městě Gunlock, ve státě Utah v USA. Hejno ptáků v popředí bylo zachyceno jen náhodou. Jak přesně ledové krystaly v mračnech vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Sun halo, Utah, 22 degrees


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »