Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 246 a umírající hvězda

Uznání: Gemini South GMOS, Travis Rector (Univ. Alaska)

Planetární mlhovina NGC 246, přiléhavě pojmenovaná "mlhovina Lebka", opravdu obklopuje umírající hvězdu, která je asi 1600 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). Nádherná, po tisíce let vyvrhovaná spletitá mlhovina je vnější atmosférou kdysi slunci podobné hvězdy. Rozpínající se vnější atmosféra působí na plyn a prach v mezihvězdném prostředí, zatímco hvězda samotná, slabší složka podvojné hvězdné soustavy, která je vidět ve středu mlhoviny, nyní vstupuje do poslední fáze svého vývoje a stává se hustým, horkým bílým trpaslíkem. Hvězda s mlhovinou se rychle pohybují k horní části tohoto podrobného pohledu, jak ostatně naznačuje jasnější horní náběžná hrana. Tento ostrý snímek zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 246 něco přes 2,5 světelných let a jsou na něm také vzdálené galaxie pozadí, některé viditelné dole, přímo přes samotnou mlhovinu.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Ngc246


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »