Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Snímek Saturnu nahoře aproximuje to, co by mohl člověk uvidět, pokud by se vznášel v blízkosti tohoto obřího prstenčitého světa. Snímek nahoře pořídila v půlce března kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Saturnovy majestátní prstence jsou zde přímo vidět jen jako tenká svislá čára. Prstence ale ukazují svojí složitou strukturu v tmavých stínech, které vytvářejí vlevo na obraze. Saturnův fontánový měsíc Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů je vidět jako hrbol v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu jako se jeví modře pozemská obloha - molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet rozptylují modré světlo lépe jak červené. Při pohledu do hloubky Saturnových mračen se stává dominantním přirozený zlatavý odstín Saturnových mračen. Není známo, proč jižní polokoule Saturnu nevykazuje stejný modrý odstín, jedna hypotéza tvrdí, že mračna jsou zde mnohem vyšší. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarvené dozlatova.

Štítky: Saturn, Colors, Blue


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »