Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Prstencovou mlhovinou: část I

Uznání a copyright: Stefan Seip and Steffen Bruckner

Jak se 8. května blížilo svítání, tak astronom Stefan Seip pozorně sledoval, jak se fragment C rozpadlé komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 blíží k Prstencové mlhovině M57 a ke slabé spirální galaxii IC 1296. I když se zdálo, že je tato trojice dostatečně blízko u sebe při této opravdu kosmické příležitosti k fotografování, tak kometa je samozřejmě jen ve vnitřní části naší sluneční soustavy, zhruba 0.5 světelné minuty od Seipova dalekohledu u Stuttgartu v Německu na planetě Zemi. Prstencová mlhovina (vpravo nahoře) je vzdálená více jak 2000 světelných let, ale pořád uvnitř naší Mléčné dráhy. Zato IC 1296 je ve vzdálenosti 200 miliónů světelných let (mezi kometou a prstencem) spolehlivě za hranicemi Mléčné dráhy. Jelikož je kometa tak blízko, tak se zdánlivě poměrně rychle pohybuje vůči vzdáleným hvězdám. Tento teleskopický pohled se skládá ze dvou snímků, jeden s kompenzovaným zdánlivým pohybem komety a jeden s hvězdami pozadí a s mlhovinou.

Štítky: Kometa, M57, IC1296, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment c


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »