Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hostitelské galaxie dlouhotrvajících gamazáblesků

Uznání: NASA, ESA, Andrew Fruchter (STScI), and the GOSH Collaboration

Co způsobuje silné výbuchy známé jako gama záblesky? Astrofyzikové si pořád nejsou jistí, ale zdá se, že nejdelší gama záblesky (gamma-ray bursts - GRBs) souvisí s velmi hmotnými hvězdami. Ukazuje na to nová skutečnost objevená nedávno pomocí řady snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem na oběžné dráze. Tyto snímky, které jsou vidět nahoře, ukazují, že dlouhotrvající gama záblesky typicky přicházejí z galaxií a z oblastí v galaxiích s jasnými oblastmi bohatými na vznikající hvězdy a na jasné, hmotné hvězdy. Dlouhé gama záblesky jsou proto odlišné od mnoha typů supernov, které se zdají být ve svých hostitelských galaxiích rozprostřeny mnohem rovnoměrněji. Jelikož jsou takové aktivní hvězdotvorné oblasti v naší Mléčné dráze poměrně vzácné, tak možnost blízkého gama záblesku, který by ovlivnil život na Zemi je poměrně malá.

Štítky: Galaxie, GRBs, Hosts


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »