Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 443: Zbytek supernovy a neutronová hvězda

Uznání: Chandra X-ray: NASA/CXC/B.Gaensler et al; ROSAT X-ray: NASA/ROSAT/Asaoka & Aschenbach;
Radio Wide: NRC/DRAO/D.Leahy; Radio Detail: NRAO/VLA; Optical: DSS

IC 443 je typickým pozůstatkem hvězdné exploze, konečného zániku hmotné hvězdy. Na tomto kompozitním obrázku je ve falešných barvách vidět pozůstatek supernovy, který stále září přes celé spektrum, od rádiových (modrá), přes optické (červená) až po rentgenové (zelená) energie a to přestože světlo z hvězdné exploze, která tento rozpínající se kosmický mrak vytvořila, poprvé dosáhlo planety Země před několika tisíci lety. Zvlášní na IC 443 je zřetelný pohyb její husté neutronové hvězdy, zhrouceného zbytku jádra hvězdy. Vložený obrázek ukazuje stopu vytvořenou neutronovou hvězdou, která uhání horkým plynem, ale tento směr není srovnaný se směrem do středu zdánlivého zbytku. Tato nesrovnalost naznačuje, že místo výbuchu bylo od středu buď odsazeno, nebo že brázdu ovlivnil rychle se pohybující plyn v mlhovině. Širokoúhlý pohled na IC 443, která je též známa jako mlhovina Medúza zabírá asi 65 světelných let při odhadované vzdálenosti zbytku supernovy 5000 světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Ic443, J0617


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »