Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Vypadalo to jako prsten na obloze. Před několika sty léty si astronomové povšimli mlhoviny velice neobvyklého tvaru. Nyní je známa jako M57 nebo NGC 6720, ale více je toto mračno plynu známo jako Prstencová mlhovina. Nyní se už ví, že jde o planetární mlhovinu, mračno plynu, které je emitováno na konci života Slunci podobné hvězdy. Jako jedna z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze je Prstencová mlhovina vidět i malými dalekohledy v souhvězdí Lyra. Prstencová mlhovina se nachází asi 4000 světelných let daleko a zhruba měří 500 krát více jako je průměr naší sluneční soustavy. Na tomto nedávném snímku pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem jsou daleko od středové hvězdy vidět prachová vlákna a globule. To pomáhá stanovit, že Prstencová mlhovina není sférická (kulovitá), ale cylindrická(válcovitá).

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »