Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vařící temné Slunce

Uznání: TRACE Project, Stanford-Lockheed Institute for Space Research, NASA

Je to naše Slunce? Ano. I za normálního dne je naše Slunce vařící koulí kypícího horkého plynu. Nepředvídatelně vznikají oblasti silných a propletených magnetických polí a způsobují sluneční skvrny a jasné aktivní oblasti. Jak podél smyček magnetických polí proudí vodík, tak sluneční povrch bublá. Plyn v aktivních oblastech vedený podél magnetických smyček, obvykle padá zpět, ale někdy uniká do sluneční korony nebo do vesmíru jako sluneční vítr. Na snímku nahoře je naše Slunce ve třech barvách ultrafialového světla. Jelikož pouze aktivní oblasti emitují významné mnoožství energetického ultrafialového světla, tak se většina Slunce jeví temná. Ovšem barevné části krásně září a vyznačují nejteplejší a nejbouřlivější oblasti na Slunci. I když se Slunce trvale mění, tak množství viditelného světla, které emituje bylo v posledních pěti miliardách let poměrně stabilní, což umožnilo vznik života na Zemi.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Trace satellite


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »