Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanické ráno

Uznání a copyright: Chris Schur

Tento pohled na časnou ranní hvězdnou oblohu zachycený u města Winton, Queensland v Austrálii, směřuje na jihovýchod. Proti prvním náznakům slunečního světla jsou v siluetě vidět nízná mračna a na zjasňující se obloze se také vznáší dvě slavná kosmická mračna, mračna Magellanova. Malé Magellanovo mračno (SMC - Small Magellanic Cloud, vpravo nahoře) a Velké Magellanovo mračno (LMC - Large Magellanic Cloud) jsou nápadnými divy jižní oblohy a jmenují se po portugalském badateli 16. století Ferdinandu Magellanovi. Jsou to malé nepravidelné galaxie, satelity naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. SMC je vzdálená asi 210 000 světelných let a LMC asi 180 000 světelných let. Vlevo dole je jasná hvězda Canopus (Alfa Carinae), součást Mléčné dráhy, vzdálená zhruba 310 světelných let.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds, Canopus


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »