Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupě ve tvaru střely

Uznání: X-ray: NASA/CXC/CfA/ M.Markevitch et al.;
Lensing Map: NASA/STScI; ESO WFI; Magellan/U.Arizona/ D.Clowe et al.
Optical: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe et al.;

Na tomto kompozitním obrázku je vidět hmota v kupě galaxií 1E 0657-56, něžně zvané jako "kupa střela". V této kupě vzdálené zhruba 3,4 miliardy světelných let jsou sice na optických snímcích vidět jednotlivé galaxie, ale jejich celková hmotnost je daleko menší, než hmotnost dvou mračen horkého, rentgenové záření emitujícího plynu, který je zobrazen červeně. Modrá barva ukazuje distribuci temné hmoty v kupě a představuje dokonce ještě více hmoty, než optické galaxie a rentgenový plyn dohromady. Temná hmota, která jinak není dalekohledy pozorovatelná, byla mapována pozorováním galaxií v pozadí přes gravitační čočky. Mračno plynu ve tvaru střely vpravo je učebnicovým příkladem rázové vlny a bylo deformováno při titánské srážce dvou kup galaxií, která vytvořila samotnou větší kupu ve tvaru střely. Ale přítomná temná hmota na plyn kupy nepůsobila jinak, než gravitačně. Jasné oddělení temné hmoty a plynových mračen se považuje za přímý důkaz, že temná hmota existuje.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »