Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačná sluneční skvrna a nový sluneční cyklus

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Proč je sluneční skvrna 905 opačně? Možná, že je klíčovým ukazatelem začátku nového magnetického cyklu na našem Slunci. Naše Slunce prochází každých 11 let magnetickým cyklem na jehož konci se vždy změní celková magnetická orientace. Jedenáctiletý sluneční cyklus je pozorován už stovky let zaznamenáváním vrcholů a údolí průměrného počtu slunečních skvrn. Slunce se právě nyní nachází poblíž svého slunečního minima a pravděpodobně začne dlouhý postup k aktivnějšímu období za 5,5 let zvanému sluneční maximum. Indikátorem, že sluneční magnetické pole se obrací, je vzhled slunečních skvrn s opačnou magnetickou polaritou než normálně. Před několika málo týdny byl spatřen jeden malý kandidát na opačnou sluneční skvrnu, ale rychle zmizel. Nyní se již ovšem sleduje větší sluneční skvrna s negativní polaritou. Tato sluneční skvrna s číslem 905, vykazuje na magnetickém snímku Slunce nahoře, pořízeném před několika dny sondou SOHO, neobvykle bílou skvrnu V několika málo minulých dnech se sluneční skvrna 905 začala rozpadat a mohla se také stát zdrojem výtrysků koronální hmoty a vybuchujících slunečních vzplanutí. Sluneční astronomové předpovídají, že nadcházející sluneční maximum bude neobyčejně aktivní.

Štítky: Magnetické pole, Solar cycle, Backwards sunspot


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »