Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Floridou

Uznání a copyright: Daniel Herron

Co se to děje nad obzorem? Ačkoliv se tato scéna může jevit poněkud nadpřirozená, tak to není nic tak neobvyklého, než zapadající Slunce a pár dobře umístěných mraků. Zvláštní ovšem je, že slunce zapadá v opačném směru, než míří kamera. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Abychom je dokázali pochopit, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv mezi roztrhanými mraky prosvítá slunce. Přestože sluneční paprsky opravdu putují po přímkách, tak projekce těchto přímek na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Tudíž se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce jeví sbíhat na opačné straně oblohy. V antisolárním bodě 180° od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Fotograf si po návštěvě Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě užíval západu slunce a přitom náhodou zjistil, že v opačném směru nad Atlantickým oceánem se naskýtá ještě vzácnější pohled na dobře prokreslené antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Florida


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »