Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed IC 1805

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna jsou tvářena hvězdnými větry a zářením hmotných horkých hvězd z nově zrozené hvězdokupy Melotte 15. Asi 1,5 miliónu let stará hvězdokupa se na tomto barevném hvězdném pozadí s tmavými prachovými mračny jeví v siluetě proti zářícímu atomárnímu plynu. Kompozitní obrázek z úzkopásmových teleskopických snímků zabírá asi 15 světelných let a ukazuje emisi vodíku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Širší snímky pole ukazují, že zjednodušený obrys IC 1805 jí dává její populární jméno Mlhovina srdce. IC 1805 leží asi 7 500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »