Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: C. Mayhew & R. Simmon (NASA/GSFC), NOAA/NGDC, DMSP Digital Archive

Tak vypadá Země v noci. Dokážete najít svou oblíbenou zemi nebo město? Světla měst činí tento úkol docela proveditelný. Lidské osvětlení zvýrazňuje zvláště rozvinuté nebo zalidněné oblasti zemského povrchu, včetně pobřeží Evropy, východních Spojených Států a Japonska. Hodně velkých měst se nachází u řek nebo oceánů, takže mohou dopravovat zboží levnou lodní dopravou. Zvlášť tmavé oblasti jsou centrální oblasti Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Obrázek nahoře se skládá ze stovek snímků pořízených družicemi DMSP.

(Redakční poznámka: Tento obrázek v minulosti vyvolal mnoho požadavků na výtisky. Naneštěstí, výtisky neprodáváme. Zato je ale k dispozici verze s vysokým rozlišením.

Štítky: Země, Lights, Night


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »