Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášená NGC 1333

Uznání: Visible Image (w/rollover) - Steve Cannistra (StarryWonders)
Infrared Image - R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflekční mlhovina, ve které dominují modré odstíny charakteristické pro světlo hvězd odrážené od prachu. Ale na delších vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví také odpovídající pohled ve viditelném světle a infračervený snímek této oblasti ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Pronikavý infračervený pohled odkrývá mladistvé hvězdy, které jsou jinak zahaleny prachovými mračny, ze kterých vznikly. Jsou vidět také zelené čáry a skvrny, které se vyskytují po celé oblasti. Tyto struktury sledují záři z kosmických výtrysků ze vznikajících mladých hvězdných objektů a hrouží se do studeného materiálu mračna. Chaotické prostředí nejvíce připomíná to, ze kterého před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce. NGC 1333 je ve vzdálenosti 1000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »