Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitý ohon komety SWAN

Uznání a copyright: Ray Gralak

Co způsobuje struktury v ohonu komety SWAN? Kometa SWAN, která minulý týden nečekaně vplanula až k jasnosti viditelné i pouhým okem, ukazuje ve svém iontovém ohonu podrobnosti, které mohou být označeny jako duchovité. Iontový ohon se skládá z ionizovaného plynu, který svou energií nabíjí ultrafialové světlo ze Slunce a odtlačuje jej sluneční vítr. Sluneční vítr samotný je strukturován a tvářen komplexním a vždy proměnlivým magnetickým polem Slunce. Útvary v ohonu komety SWAN sledují sluneční vítr a je vidět, jak se pohybují směrem od Slunce a dokonce mění svůj vlnitý vzhled. V modré barvě iontového ohonu dominují atomy rekombinujícího se oxid uhelnatého. Barva komy kolem hlavy komety je zbarvena dozelena nepatrným množstvím molekul cyanogenu. Snímek nahoře byl pořízen minulý týden v Kalifornii, USA. Tento týden může být poslední šancí pro pozorovatele na severní polokouli uvidět hasnoucí meziplanetární sněhovou kouli SWAN, která už prolétla kolem Země i Slunce a bude slábnout při vzdalování od Země do nesmírného prostoru mezi hvězdami.

Štítky: Comet Swan, Ion tail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »