Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a chromosféra

Uznání a copyright: Phil Jones

Astronom Phil Jones si středeční přechod Merkuru užíval v Dallasu v Texasu a pořídil tento podrobný snímek Slunce. Proti jasnému slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi na okraji lze vidět siluetu nejvnitřnější planety na síti buněk a temných filamentů. Kompozitní obrázek byl pořízen dalekohledem s H-alfa filtrem, který propouští pouze červené světlo atomů vodíku. Takové snímky zvýrazňují sluneční chromosféru, oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby se maličký disk Merkuru vlevo od středu podobal malé sluneční skvrně, která je ovšem příliš kulatá. Na H-alfa snímcích v oblastech slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod, H alpha, Chromosphere


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »