Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvostný ohon komety McNaught

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

U velké komety roku 2007, komety McNaught, se vyvinul dlouhý vláknitý ohon. Pozorovatelé na jižní polokouli mohou po západu na obloze vidět skvostný ohon. Hlava komety je stále jasná a lze ji snadno spatřit pouhým okem i městským pozorovatelům. Nádherný ohon je vidět na dlouhých expozicích a na tmavých místech je vidět dokonce i pouhým okem. Dokonce i mnozí severní pozorovatelé hlásí, že viděli ohon komety nad obzorem po západu slunce. Kometa McNaught má odhadovanou jasnost -2 (mínus dvě) magnitudy a minulý pátek ji její objevitel zachytil na snímku nahoře hned po západu Slunce z observatoře Siding Spring Observatory v Austrálii. Jak se nejjasnější kometa posledních desetiletí McNaught stále více posouvá na jižní oblohu a vzdaluje se od Slunce a Země, tak slábne.

Štítky: Kometa, Ohon, Mcnaught


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »