Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh dvou polokoulí

Uznání a copyright: S. Deiries (ESO), M. Fulle (INAF)

Prachový ohon komety McNaught se 19. až 20. ledna rozprostíral na délce asi 150 miliónů kilometrů (1 AJ), takže zachycení v celé jeho kráse vyžadovalo snímky z jižní i severní polokoule planety Země. Dva takové pohledy z Cerro Paranal v Chile (vlevo) a z Kárnských Alp v Itálii jsou kombinovány do tohoto jedinečného obrázku, který také poskytuje perspektivní pohled na dráhu komety (tečkovaná čára) a relativní polohu Slunce. Prachový ohon nejprve ovládá tlak slunečního záření a tak zpočátku směřuje směrem od Slunce a též vně kometární dráhy. Astronomové zkouší popsat složitou strukturu ohonu včetně výrazného pruhování uvažováním sil působících na prach (např. gravitace, sluneční vítr a záření), stejně jako čas uvolnění a velikost prachových částic. Čárkované čáry udávající polohy prachových zrn uvolněných zhruba ve stejné době vzhledem k průchodu perihéliem se nazývají synchrony. Spojité čáry označující polohy zrn o stejné velikosti jsou syndyny.

Štítky: Prach, Ohon, C/2006p1, Comet mcnaught


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »