Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky supernovy v Plachtách ve viditelném světle

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Už je po výbuchu, ale následky trvají. Asi před jedenácti tisíci lety bychom mohli v souhvězdí Plachty (Vela) vidět výbuch, který vytvořil zvláštní světelný bod, který mohli krátce vidět tehdejší lidé žijící na počátku psané historie lidstva. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného média a vytvořily rázovou vlnu, která je dodnes vidět. Zhruba sférická, rozpínající se rázová vlna je vidět v rentgenových paprscích. Snímek nahoře zachycuje hodně z vláken a gigantické rázové vlny ve viditelném světle na téměř 100 světelných letech při zdánlivém průměru dvacetinásobku průměru úplňku. Jak plyn z vybuchlé hvězdy odlétá pryč, tak se zpomaluje, reaguje s mezihvězdným médiem a vytváří světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu zbytku supernovy v Plachtách zůstal pulsar, hvězda tak hustá, jako jaderná hmota, která se za jedinou sekundu otočí více jak deset krát.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Visible light


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »