Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Aljaškou

Uznání: Joshua Strang, USAF, Wikipedia

Výše než nejvyšší hory, výše než nejvyšší letadla se nachází království polárních září. Polární záře jen zřídkakdy sahají pod 60 kilometrů, ale nahoru mohou dosahovat až do 1000 kilometrů. Světlo polárních září pochází ze sluneční rázové vlny, která způsobuje, že energetické elektrony a protony narážejí do molekul zemské atmosféry. Při pohledu z vesmíru jsou polární záře celkově vidět jako kružnice kolem zemských magnetických pólů. Digitálně zpracovaná fotografie nahoře byla pořízena v lednu 2005 a ukazuje nádhernou severní polární záři (aurora borealis) nad zmrzlou krajinou Medvědího jezera na Aljašce v USA. Snímek nahoře zvítězil v hlasování Wikipedia Commons jako snímek roku 2006.

Štítky: Polární záře, Alaska, Bear Lake


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »