Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie s příčkou NGC 1672

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA) Hubble Heritage (STScI/AURA);
Acknowledgment: L. Jenkins (GSFC/U. Leicester)

Mnoha centry spirálních galaxií vedou příčky. Dokonce i o naší Mléčné dráze se předpokládá, že má slušnou centrální příčku. Na nedávno zveřejněném snímku nahoře zachytil spirální galaxii s výraznou příčkou NGC 1672 do výtečných podrobností z oběžné dráhy Hubblův kosmický dalekohled. Jsou vidět tmavé vláknité prachové pásy, mladé kupy jasných modrých hvězd, červené emisní mlhoviny zářícího vodíku, dlouhá jasná příčka hvězd přes centrum a jasné aktivní jádro, ve kterém je asi superhmotná černá díra. NGC 1672 má asi 75 000 světelných let a světlu to k nám od ní trvá asi 60 miliónů let. NGC 1672 je v souhvězdí Mečouna (Dorado) a je zkoumána, aby se zjistilo, jak spirální příčky přispívají ke vznikání hvězd v centrálních oblastech galaxií.
Oprava: Na překlad velikosti centrální příčky Mléčné dráhy upozornil 18.4. Jiří Loskut.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Barred spiral galaxy, NGC 1672


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »