Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hladké části na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Proč jsou některé části povrchu tohoto asteroidu tak hladké? Nikdo neví, ale může to souviset s dynamikou asteroidu, který je spíše jen volnou hromadou suti, než pevným skaliskem. Tento neobvyklý asteroid nedávno navštívila japonská kosmická sonda Hayabusa, která dokumentovala jeho neobvyklou strukturu a záhadný nedostatek kráterů. Nedávné analýzy okrajových oblastí mezi hladkými a drsnými částmi planetky Itokawa ukazují, že segregaci mezi velkými a malými kameny u povrchu mohlo vyvolat třepání, podobně jako u rozvrstvování oříšků. Koncem roku 2005 se Hayabusa na jednom z hladkých míst zvaném moře MUSES dotknula povrchu a odebrala vzorky půdy, které se mají vrátit na k rozboru Zemi. Hayabusa odstartuje na tříletou návratovou cestu k Zemi tento měsíc. Počítačové simulace ukazují, že 500 metrová planetka Itokawa by mohla za několik miliónů let dopadnou na Zemi.

Štítky: Asteroid, Hayabusa, Itokawa


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »