Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí galaxie v kupě ve Vlasech Bereniky

Uznání: Leigh Jenkins, Ann Hornschemeier (Goddard Space Flight Center) et al.,
JPL-Caltech, SDSS, NASA

V bohaté kupě galaxií ve Vlasech Bereniky je v rozsahu asi 20 miliónů světelných let na snímcích ve viditelném světle vidět přes tisíc galaxií. A infračervené snímky této kupy se nyní využily k tomu, aby se přidaly další tisíce předtím neobjevených trpasličích galaxií. Tento složený obraz kombinuje infračervená obrazová data ze Spitzerova kosmického dalekohledu (červená a zelená) s údaji ve viditelném světle ze Sloanovy přehlídky oblohy (modrá) pro centrální část kupy. Tomuto více jak 1° širokému poli dominují dvě obří eliptické galaxie v modré barvě. Kromě toho lze identifikovat spoustu malých zelených čárek (viz vloženou zvětšeninu) jako trpasličí galaxie, které jsou zhruba srovnatelné s Malým Magelanovým mračnem. Předpokládá se, že trpasličí galaxie vznikly jako první a posloužily jako stavební bloky větších galaxií. Dobře prostudovaná, přátelská kupa galaxií ve Vlasech Bereniky je asi 320 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Infračervený, Kupa galaxií, Trpasličí galaxie, Kupa ve Vlasech Bereniky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »