Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky

Uznání: Cloud Imaging Team (LASP, Univ. Colorado), AIM project, NASA

Půvabné noktilucentní neboli noční svítící mraky se nacházejí na prahu vesmíru, asi 80 kilometrů nad povrchem Země. Při pozorování z vesmíru se mraky pochopitelně nazývají správněji polární mezosférické mraky (polar mesospheric clouds - PMCs) a zde jsou vidět poprvé na snímku z družice AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Mračna se tvoří nad póly v odpovídajícím letním období a nyní jsou častěji vidět i v nižších šířkách. Tento pohled z 11. června v modré a bílé ukazuje podrobnosti PMC struktur, které vznikají nad oblastí severního pólu. (Černá znamená, že nejsou žádné údaje o mracích.) Družice AIM by měla být schopná sledovat dvě úplné sezóny oblačnosti nad oběma póly a zkoumat možné spojení mezi vysokými nočními svítícími mraky a globálními změnami v nižší atmosféře.

Štítky: Severní pól, Noční svítící oblaka, Polar mesospheric clouds, Aim


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »