Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: Galaxie Černé oko

Uznání a copyright: Andrea Tamanti

Této jasné, nádherné spirální galaxii Messier 64 se někdy říká Černé oko. M64 se nachází ve vzdálenosti 17 miliónů světelných let v hezky učesaném severním souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Bernices). Tmavá mračna v blízkosti centrálních oblastí M64, která dala této galaxii její vzhled černého oka, jsou ohromné zakrývající mraky ve kterých vznikají hvězdy, ale nejsou jedinou zvláštností. Pozorování ukazují, že M64 se ve skutečnosti skládá ze dvou soustředných, opačně rotujících hvězdných soustav, jedna ve vnitřních 3000 světelných letech a druhá dosahuje až do zhruba 40 000 světelných let a rotuje v opačném směru. Prašné černé oko a bizardní rotace je nejspíře důsledkem splynutí dvou různých galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, M64, Ngc4826


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »