Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý spolehlivec pod oblohou Yellowstone

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

Nemusíte být zrovna v Yellowstone, abyste uviděli tuto krásnou oblohu, ale být tam není žádná chyba. Tak malebné popředí v podobě erupce slavného gejzíru Old Faithful (Starého spolehlivce) před již tak malebným pozadím oblohy můžete uvidět jen v národním parku Yellowstone ve Wyomingu v USA. Je vidět, jak gejzír Old Faithful v popředí, tryská do vzduchu do výšky přes 30 metrů proud horké vody. To se děje předvídatelně na několik minut zhruba každých 90 minut. Předpovídat se dají také ta nejjasnější světla, která zdobí noční oblohu, i když se jejich viditelnost stále mení. Daleké pozadí oblohy z poloviny června zachycuje nalevo rovinu naší Mléčné dráhy a také jasnou planetu Jupiter napravo. Jupiter je nejjasnějším nebeským objektem na celém snímku. Old Faithful pravidelně tryská přinejmeším od let 1800.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »