Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Martin Pugh

Měsíc prošel 28. srpna blízko středu zemského stínu. Výsledné úplné zatmění Měsíce, které mohli nejlépe pozorovat pozorovatelé v západní Severní Americe a oblasti Pacifiku, bylo tmavé a trvalo asi 90 minut. Na tomto teleskopickém snímku pořízeném skoro uprostřed totality z města Yass, NSW Austrálie, leží na zastíněném povrchu Měsíce vpravo nahoře paprskovitý, 85 kilometrů velký kráter Tycho. Ale dokonce ani při úplném lunárním zatmění není Měsíc zcela temný. Zbytky Měsíce, které zůstávají v průběhu totality viditelné, odrážejí pozemskou atmosférou filtrované, zčervenalé světlo. Toto světlo pochází ze všech slunečních západů a východů, které jsou vidět z lunární perspektivy kolem okrajů siluety Země.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Total


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »