Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Martin Pugh

Měsíc prošel 28. srpna blízko středu zemského stínu. Výsledné úplné zatmění Měsíce, které mohli nejlépe pozorovat pozorovatelé v západní Severní Americe a oblasti Pacifiku, bylo tmavé a trvalo asi 90 minut. Na tomto teleskopickém snímku pořízeném skoro uprostřed totality z města Yass, NSW Austrálie, leží na zastíněném povrchu Měsíce vpravo nahoře paprskovitý, 85 kilometrů velký kráter Tycho. Ale dokonce ani při úplném lunárním zatmění není Měsíc zcela temný. Zbytky Měsíce, které zůstávají v průběhu totality viditelné, odrážejí pozemskou atmosférou filtrované, zčervenalé světlo. Toto světlo pochází ze všech slunečních západů a východů, které jsou vidět z lunární perspektivy kolem okrajů siluety Země.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Total


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »