Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časový tunel

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Additional Image Data: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Na tomto kosmickém pohledu jsou hrotité hvězdy jsou blízko, ale rozplizlé galaxie jsou roztroušeny daleko do Vesmíru. Tento pěkný obrázek zabírá asi 1/2 stupně a je výsledkem projektu astronoma Johannesa Schedlera ohlédnout se v čase k 12.7 miliard světelných let vzdálenému kvazaru. Kvazar je na snímku v plném rozlišení sotva viditelný v poloze ve středu vyznačené dvěma krátkými svislými čárkami. Kvazar, výrazně jasné jádro mladé aktivní galaxie poháněné superhmotnou černou dírou, byl nedávno identifikován jako jeden z nejvzdálenějších známých objektů. Jelikož se světlo pohybuje konečnou rychlostí, tak do dálky rozestavené galaxie jsou vidět tak, jak vypadaly v postupně vzdálenější minulosti. Kvazar se jeví tak, jak vypadal zhruba před 12.7 miliardami let, když měl Vesmír teprve asi 7 procent svého současného věku. Rozpínání Vesmíru způsobilo červený posun světla. Aby mohl Schedler detekovat vzdálený kvazar s naměřeným rudým posuvem 6.04, tak přidal i obrazové údaje přesahující i do blízké infračervené oblasti, které získal spolupracovník Ken Crawford.

Štítky: Kvasar, Redshift, Speed of light, Lookback time


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »