Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Cygnus

Uznání a copyright: Robert Gendler

Ve středu nahoře v tomto nádherném kousku nebe se nachází jasný a horký nadobr Deneb. Celkem 20 políček mozaiky zabírá v severní části Labutě (Cygnus) úctyhodných 12 stupňů. Souhvězdí je podél roviny naší Galaxie Mléčné dráhy přeplněno hvězdami a zářivými mračny plynu, ale také hostí tmavou zakrývající mlhovinu Severní uhelný pytel, která se rozprostírá na tomto pohledu od Denebu ke středu dole. Vlevo nahoře se červenají NGC 7000 mlhovina Severní Amerika a IC 5070 mlhovina Pelikán, ale v širokém poli lze rozeznat také mnoho dalších mlhovin a hvězdokup. Deneb samotný je alfa Cygnus a pro pozorovatele na severní polokouli je též znám svým umístěním ve dvou asterismech: jednak vrchol Severního kříže a také vrchol Letního trojúhelníku.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Ic5070, Cygnus, Ngc7000, Deneb, Coal sack, Summer triangle, Northern cross


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »